Kirgizja 2014 czeka!
Termin 27/07 — 9/08. Niezbyt długo, w sam raz na urlop.
Tradycyjnie jedziemy, żeby zwolnić i przestawić umysły z nadawania na odbiór rzeczywistości. Krajobraz, który oferuje ten region świata zdecydowanie temu sprzyja. Kontakt z ludźmi, którzy są prawdziwie zżyci z naturalnym otoczeniem stanowi wspaniałe rozwinięcie całości.
Plan
Lecimy samolotem do Biszkeku i tą samą drogą wracamy. Po Kirgizji podróżujemy wygodnym samochodem 4×4 Mitsubishi Delica z doświadczonym w tym terenie podróżnikiem adventure. Nie jest to plener podróżniczy, docieramy na miejsca i tam fotograficznie pracujemy w terenie. Będzie nas mało, maksymalnie 5 uczestników. Noclegi w pensjonatach, duża część w jurtach, niektóre biwakowo w namiotach. Konieczne własne wyposażenie w śpiwory i karimaty oraz kubek na napoje podczas przejazdów. Odzież terenowa w klimat wysokich gór o zmiennym klimacie od silnego nasłonecznienia po opady śniegu. Sprawdzone buty trekkingowe. Kawałek starej karimaty do siedzenia w terenie lub inny, lekki i wygodny sprzęt.
Sprzęt fotograficzny do zabrania to ten, którym fotografujesz na codzień. Warto go spakować w wygodny plecak, zabrać ze sobą kilka kart pamięci/filmy, baterie i koniecznie ŁADOWARKĘ baterii aparatu. Coś do oczyszczenia sprzętu po dniu zdjęciowym. Polecam zabranie statywu i wężyka. Do tego warto zabrać termos, zmianę odzieży na wypadek zmiany pogody, okulary przeciwsłoneczne, filtry do ochrony przed słońcem, nakrycie głowy, ciepłą czapkę i rękawice. Będziemy mieli prądnicę do podładowania elektroniki z priorytetem baterii aparatów. Celowo nie projektuję wyjazdu dzień po dniu. Chcę, by naszym rytmem wyjazdu stał się rytm dnia w tych górskich krajobrazach.
Szczegóły i terminy
Samolot z Warszawy lub Berlina/Kijowa. Ustalimy to z grupą. Zakładam termin w zakresie od 26/07 do 09/08. Dokładne terminy uzależniamy od wybranych lotów i linii lotniczych.
Z Biszkeku ruszamy samochodem nad Issyk Kul, ogromne jezioro w górach, gdzie zanocujemy w pensjonacie w Tamga. Stamtąd następnego udamy się w góry na południe na pierwsze miejsce dłuższego pobytu — doliny pod Tash Rabat w regionie At Bashi. Możliwa trasa drogami asfaltowymi lub offroad.
W okolicy Tash Rabat spędzimy kilka dni na fotografowaniu w terenie. Przewiduję wyjścia poranne na zmianę ze mną i samodzielne. Po powrocie posiłek i odpoczynek. Po południu możliwe drugie wyjścia w teren, rozmowy, konsultacje. Poddamy się rytmowi gór, pogody i światła. Pasjonaci przyrody będą mieli mnóstwo powodów do radości. Noclegi w jurtach. Pełne wyżywienie na miejscu.
Przerzut do drugiego miejsca pobytu, Song Kul nastąpi po 4-5 dniach. Przejazd przez wspaniałe góry będzie ciekawą zmianą po terenowej pracy fotograficznej. Nad Song Kul taki sam rytm dnia, jak w Tash. Spanie i posiłki w jurtach. Możliwe wycieczki konne. Powrót do Biszkeku też pięknymi regionami, między innymi przez Suusamyr.
Cena wyjazdu z transportem na miejscu, noclegami i pełnym lokalnym wyżywieniem to 8 000 złotych + cena przelotu (do 2000 zł) i obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego. Jako rezerwację traktuję zadatek w wysokości 2000 zł. Decyduje kolejność wpłat. Do Kirgizji nie ma wiz na pobyty czasowe do 60 dni.
Plener nie kończy wspólnej pracy. Ponieważ nie ma porządnej fotografii bez jej postprodukcji proponuję wspólne spotkanie po powrocie, na którym wybierzemy materiał zdjęciowy, omówimy jego wartość fotograficzną i możliwości edycji. Edycja materiału zdjęciowego tak cyfrowa, jak analogowa to drugi temat takiego spotkania. Więcej o tematyce moich fotograficznych warsztatów edycyjnych TUTAJ.
Zainteresowanych serdecznie zapraszam z wszelkimi pytaniami na email w temacie KIRGIZJA 2014, odpowiem też na wszelkie komentarze pod wpisem.
W imieniu swoim i Advfactory zapraszam na wyjazd po wrażenia Kirgizji!
Poniżej klika obrazów z lokalizacji pleneru. fot. Krzysztof Samborski/ADVFACTORY