All rights reserved 2024 © Karol Bagiński Fotografia

„Niepejzaże” – wystawa fotografii Karola Bagińskiego

21/04/2023 w Galerii Poprzeczna w Miechowie przy ulicy Poprzecznej 3 otwieramy wystawę moich fotografii, którą zatytułowałem „Niepejzaże”. Jest to wybór prac, które miały zaistnieć w nowej całości oraz pasować do oferowanego przez Galerię pięknego wnętrza. Wystawa potrwa do 07/09/2023 roku. Zapraszam do lektury opisu wystawy, który między innymi opublikował nasz partner medialny – Warszawski Okręg Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest w tym tekście esencja mojej pracy oraz próba zdefiniowania na czym polega ekspresyjność fotografii. Podziękowania kieruję także do moich sponsorów i współsponsorów: Miasto i Gmina Miechów, które sfinansowało produkcję prac i wspiera nas komunikacyjnie oraz zaprosiło do projektu Noc Muzeów w Miechowie 2023. Wsparli nas także finansowo: Dystrybutor papierów FOMEI w Polsce Zeever i dystrybutor papieru ZING. Na koniec, ale to najważniejsze: bardzo z tego miejsca dziękuję Kubie Gołębiowi, który mnie do swego miejsca zaprosił i ugościł jako artystę, a potem zagonił do roboty, której wspólne efekty ten wpis ma na celu pokazać. Zapraszam gorąco!

 

 

„Niepejzaże” – wystawa fotografii Karola Bagińskiego

 

Motto:
„Jest pewna przyjemność w bezdrożnych lasach,
Jest upojenie na samotnym wybrzeżu,
Jest społeczność, gdzie nie ma intruzów,
Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu:
Nie człowieka kocham mniej, lecz Naturę bardziej.“
— George Byron, „Wędrówki Childe Harolda”

„There is a pleasure in the pathless woods,
There is a rapture on the lonely shore,
There is society where none intrudes,
By the deep Sea, and music in its roar:
I love not Man the less, but Nature more.”
— George Byron, „Childe Harold’s Pilgrimage”

 

„Przez długi czas unikałem bycia samemu ze sobą i szukałem siebie w relacjach wokół. Wszystko co dziś uważam za naprawdę potrzebne miałem bardzo blisko i tego nie dostrzegałem: ciszę w umyśle i obserwację natury. Istoty wokół po prostu akceptowane tak, jak akceptujemy nas samych. Akceptację w terenie bez towarzystwa ludzi i szumu jaki generują. To jest moja metoda pracy z obrazem. Na co dzień szukam w sobie odczuć przy obserwacji świata. Słucham i wącham. Dotykam drzew i trawy, smakuję wodę i powietrze. Wyciszam w ten sposób myśli. Szczególnie swoje racje i opinie. Jestem stojąc lub siedząc punktem autoobserwacji bez osądzania „dobrze-źle”. Pytam siebie samego jak się czuję w danej chwili i akceptuję odpowiedzi. W fotografii wybieram intymność obserwatora – wolę pokazać co mnie porusza, niż jak wyglądam kiedy jestem poruszony. Do tego celowo nie ukrywam świata obserwowanego zabiegami technicznymi osłabiającymi jego czytelność. Jedyną technologiczną częścią warsztatu z jakiej korzystam w pracach prezentowanych na wystawie „Niepejzaże” jest rezygnacja z pełni kolorów na rzecz czarno-bieli.”

Karol Bagiński

 

 

 

O wystawie „Niepejzaże” od Kuratora wystawy:

Fotografie pokazywane na wystawie powstają w terenie naturalnym, niezmienionym przez człowieka. W takim otoczeniu autor odnajduje harmonię i poczucie przynależności do otaczającego świata. Z dala od ludzkiego zgiełku oraz przeładowania bodźcami. Pracuje sam poszukując skupienia na wrażeniach, które do niego trafiają. Nie są to fotografie pejzażowe o piktorialnym charakterze. Dominuje na ich nastrój i emocjonalność przekazu, która stanowi właściwą treść. Stara się zapisać w obrazie przede wszystkim własne odczucia przy okazji oglądania świata, od którego współcześni ludzie się odseparowali. Jako przyrodnik z zamiłowania podkreśla więź z naturą. Na części prac z łatwością da się rozpoznać rodzimy ols czy łęg, ale też otwarte przestrzenie pustynne i morskie wybrzeża. Bywa, że to miejska zwyczajność dostrzeżona pod stopami, lub wysoko nad głową. To na co patrzył i co dokumentalnie sfotografował ma niewielkie znacznie. Jest właściwie pretekstem do wykonania fotografii. Obiekty, kompozycja i inne elementy warsztatu służą przede wszystkim ukazaniu przeżyć, których doświadczył. Tak powstała seria fotografii ekspresyjnych, których tematykę definiuje tytuł.

W Galerii Poprzecznej w Miechowie (ul. Poprzeczna 3) będzie pokazany wybór 18 archiwalnych, kolekcjonerskich, sygnowanych fotografii w oprawie ze szkłem.

Kuba Gołąb / Galeria Poprzeczna.

 

 

 

O galerii Poprzeczna:

„Poprzeczna to miejsce stworzone dla fotografii. Jest nie tylko wyjątkową, kameralną przestrzenią wystawienniczą prezentującą wartościowych artystów, ale także dobrze wyposażonym studiem fotograficznym z pracownią druku artystycznego fine art.” – Tak o galerii chce pisać Kuba Gołąb, artysta fotograf i muzyk, właściciel Galerii, specjalista druku fine art. Z dumą o tym piszę, ponieważ Kuba był moim uczniem w czasach pracy w Warszawskiej Szkole Fotografii. Przygotowanie wystawy poszło nam bardzo sprawnie i wspólnie uważamy, że było czystą, twórczą przyjemnością.

 

Making Off:

 

 

 

Wszystkie prace wystawy można zakupić. Szczegóły oferty „ze ściany” można powziąć u Kuratora Kuby Gołębia w Galerii Poprzeczna nr tel. 694 155 854
email: kugolab@gmail.com lub przez formularz kontaktowy do mnie.

 

Zapraszamy do śledzenia aktualności na mediach społecznościowych, w tym wspólne wydarzenie naszych fanpage FB „Niepejzaże” – wystawa fotografii Karola Bagińskiego

Fanpage śledzimy i ustawiamy przypomnienia Galeria Poprzeczna.

Będę ten wpis rozwijać i o aktualizacjach przypomnę co jakiś czas. Zapraszamy!

Pozostań w kontakcie z moimi wpisami i ofertą via newsletter!

Nie spamuję! Więcej szczegółów znajdziesz w mojej polityce prywatności.

Leave a comment