Nieważne jakim aparatem fotograficznym, czy telefonem wyposażonym w obiektyw i aplikację robisz zdjęcia. Moje warsztaty i plenery dają możliwość poznania sprzętu, jaki posiadasz. Porozumienie z aparatem, świadomość jego ograniczeń uzupełniam pracą nad materiałem zdjęciowym. Technika ma służyć obrazowi. To zdjęcia, które pokazujemy są celem, dla którego naciskamy spust migawki. Fotografowanie jest wspaniałym zajęciem – tworzenie i oglądanie może przynosić radość przez całe życie!
Sam dla siebie fotografuję na filmach, nie mając podglądu na tylnej ściance aparatu pracuję dokładnie mierząc światło. Z wielką przyjemnością wprowadzam w tajniki pracy z aparatami na filmy zwojowe i cięte. Uczę też jak te filmy wywoływać, jak wykonać z nich odbitkę czarno-białą. Dla współczesnych pasjonatów ziarna filmu mam też osobne zajęcia ze skanowania i przygotowania wydruków w programach Adobe. Realizuję misję uczenia staranności w pracy. Zrozumienia po co i dlaczego zarządzamy kolorem. Świadomości dlaczego aparat i ściągane presety nie pokażą za nas tego, co w obrazie fotograficznym jest po prostu najciekawsze – własnego sposobu widzenia.
Poniżej kilka propozycji zajęć, jakie prowadziłem. Mogą być prowadzone stacjonarnie lub na zorganizowanym wyjeździe w Polsce i za granicą. Do tej pory moi uczestnicy plenerów odwiedzili ze mną Warmię i Mazury, Beskidy, Puszczę Białowieską, dolinę Biebrzy, Wybrzeże Bałtyku i Góry Izerskie. Odwiedziłem też z aparatem Norwegię, Maroko, Wyspy Kanaryjskie i Portugalię. Z mojej wiedzy skorzystały już setki osób i ciągle poznaję nowe.
Warsztaty pracy z obrazem fotograficznym, edycji cyfrowej plików, przygotowania do druku i prezentacji prowadziłem m. in. dla Warszawskiej Szkoły Fotografii, Medikon Polska, OOF Academy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacji Ośrodek KARTA i osób prywatnych.
Zapraszam do kontaktu mailowego. Bieżące aktywności można też śledzić na profilach Instagram i Facebook oraz blogu.
Plenery fotografii krajobrazowej
Ze szczególnym naciskiem na opanowanie techniki pomiaru światła, wizualizacji obrazu na zdjęciu i kompozycji. Praca na własnym sprzęcie, grupa maksymalnie 6 osób. Wieczorem analiza zdjęć, zagadnienia teoretyczne i techniczne. Rytm dnia podporządkowany warunkom terenowym. Nie ustalam sztywnej daty i lokalizacji. Każda pora roku to wspaniały czas dla fotografii. Napisz do mnie każde pytanie w sprawie organizacji. Może masz taką chętną grupę i pomysł na zajęcia? A może masz jakiś własny pomysł i znasz miejsce, w którym chcesz pracować?
Kontakt w sprawie plenerów i zajęć wyjazdowych plenery [at] karolbaginski.com
Praktyczne warsztaty fotografii tradycyjnej
Na tych warsztatach poznasz szczegóły powstawania obrazu na negatywie czarno-białym. Zrozumiesz jak przebiega pomiar światła w aparacie fotograficznym. Dokładnie poznasz jak działają tryby matrycowy, skoncentrowany centralnie i punktowy (spot).
Mierząc światło zakładamy, że film posiada czułość zgodnie z oznaczeniem producenta na pudełku. Sprawdzimy to analizując materiał negatywowy. Następnie wyznaczymy efektywną czułość filmu i poznamy od czego ona faktycznie zależy. Omówimy sobie czym jest push/pull-processing, wszystko to na konkretnych przykładach. Wywoływanie negatywów przedstawię jako proces wieloczynnikowy. Poznasz zatem od czego zależy gęstość negatywu i jaki ma to wpływ na proces fotografowania i przygotowywania odbitki i wydruku. Wybierasz digitalizację swoich filmów, czy pracę w ciemni? Poznasz wady i zalety obu rozwiązań w praktycznym podejściu do uzyskania odbitki lub wydruku artystycznego. Nawet na poziomie archiwalnym. Nie zalewam umysłów teoriami i dogmatami, a wszystkie swoje treści popieram obrazem fotograficznym.
Technika tworzenia obrazu na filmie jest taka sama w szybkiej lustrzance reporterskiej i kamerze wielkoformatowej. Zanalizujemy wspólnie podobieństwa i różnice. Każdy fotograf po tych zajęciach będzie w stanie stworzyć własny plan pracy wg potrzeb i możliwości.
Plan warsztatów
Dzień pierwszy
Wstęp teoretyczny na temat negatywów
• Negatyw czarno-biały: naświetlanie wg pomiaru światłomierza i wybór sposobu wywoływania
• Wywoływanie negatywu, czynniki techniczne, temperatura, wpływ składu chemicznego na efekty końcowy
• Proces push/pull czy wywoływanie podnoszące/obniżające kontrast — dokładnie omówienie zagadnienia z obaleniem mitu o podnoszeniu/obniżaniu czułości czasem procesu.
• Wstęp do zrozumienia systemu strefowego jako kompleksowego narzędzia pracy fotografa
Dzień drugi
• Sprawdzenie efektywnych czułości filmu czarno-białego
• Skanowanie własnych filmów negatywowych — analiza naświetlania i wywoływania materiału
• Zachowanie maksymalnej ilości informacji o obrazie w plikach
• Przygotowanie zasad postprodukcji pliku wg przeznaczenia materiału
• Pół godziny podsumowania, pytania i dyskusje.
Wpis i fotorelacja z warsztatów skanowania filmów na skanerach płaskich Epson w 2014 roku.
Warsztaty z edycji cyfrowej plików zdjęciowych
Program zajęć warsztatów z cyfrowej obróbki zdjęć:
- Kiedy możemy zacząć ufać obrazowi na ekranie naszego monitora? Wprowadzenie do zarządzania kolorem jako podstawy kontroli obrazu cyfrowego — przestrzenie barwne, kalibracja systemu aparat-komputer-monitor.
- Dlaczego domyślnie w aparatach ustawiono JPEG/sRGB? Workflow współczesnego fotografa cyfrowego: RAW >> Photoshop Camera Raw >> Photoshop z zachowaniem maksymalnej ilości informacji o kolorze.
- Prawidłowa konwersja materiału do czarno-białych wydruków i publikacji www.
- Dominanty barwne na odbitkach z labu? Przygotowanie plików do druku na drukarce fotograficznej i w laboratoriach fotograficznych.
- Przygotowanie materiału zdjęciowego do prezentacji multimedialnej oraz do galerii na stronie internetowej.
- Praca w Adobe Photoshop na warstwach i maskach, ogólna i miejscowa korekta kontrastu oraz koloru, retusz fotograficzny i niefotograficzny.
Praktyczne warsztaty z fotografii cyfrowej i podstawowej edycji plików zdjęciowych
Teren:
- Praca z aparatem cyfrowym w terenie, analiza histogramu.
- Punktowy pomiar światła. Ekspozycja i jej parametry jako proces świadomy.
- DLA ZAINTERESOWANYCH! Użycie zasad systemu strefowego (the Zone System) w pracy aparatem cyfrowym.
- Zaawansowane sposoby poprawy zakresu dynamiki pliku — świadome tworzenie obrazów HDR.
Edycja obrazu:
- Wprowadzenie do zarządzania kolorem jako podstawy kontroli obrazu cyfrowego — przestrzenie barwne, kalibracja systemu aparat-komputer-monitor.
- Workflow współczesnego fotografa cyfrowego: RAW >> Photoshop Camera Raw >> Photoshop z zachowaniem maksymalnej ilości informacji o kolorze.
- Globalna kontrola ekspozycji, kontrastu, jasności oraz koloru w pliku zdjęciowym.
- Konwersja do obrazu czarno-białego.
- Praca w Adobe Photoshop na warstwach i maskach, ogólna i miejscowa korekta kontrastu i koloru, retusz fotograficzny oraz niefotograficzny.
- Filtry i stylizacja obrazu cyfrowego. Skąd się biorą presety i jak je tworzyć samodzielnie.
- Przygotowanie plików do druku na drukarce fotograficznej, do minilabu z uprawdopodobnieniem poprawnej realizacji wydruku.
- Przygotowanie materiału zdjęciowego do prezentacji multimedialnej, do galerii na stronie internetowej.