All rights reserved 2024 © Karol Bagiński Fotografia

Polaroid Typ 55

Pozytywowo-negatywowy materiał Polaroid typ 55 w ładunkach pojedynczych (sheet film) do aparatów 4×5″ i typ 665 — jego odpowiednik w paczkach (pack load). 50 ASA bajecznej rozpiętości tonalnej i ostrości rysunku prawie bez ziarna. Pozytyw mógł służyć jako notatnik. Kilku ze znanych mi fotografów zostawiała pozytywy swoim modelkom i modelom. Negatyw potrzebował na wywołanie kilkadziesiąt sekund w zależności od temperatury otoczenia i utrwalany był zwyczajnie w roztworze siarczynu sodowego sodowym. Wycofany z produkcji i praktycznie nieosiągalny, jak większość materiałów Polaroida. Z nadzieją wypatruję formatu 4×5″ w ofercie the Impossible Project. Może uda się rozwinąć i dokończyć kilka pomysłów?

EDIT 2014/2015:

Niestety IMPOSSIBLE PROJECT nie tworzy nic na 4x5". Kolejna niemała nadzieja na zmianę nazywa się NEW55 FILM, zdaje się że szukają wsparcia do projektu w Europie i Azji. Materiał ma być podobny do pierwowzoru i przede wszystkim działać w kasecie POLAROID 545 do aparatów wielkoformatowych 4x5" i Landcamerach. Czasy wywoływania i utrwalania negatywu również krótkie. Brzmi wspaniale :-). Na dziś można wspierać prace na platformie KICKSTARTER. Będę śledzić na bieżąco rozwój wydarzeń. Film już jest, kończą się fundusze, więc każde wsparcie jest ciągle potrzebne.

EDIT 2016:
Jest! http://www.new55.net/ realizuje wysyłki i stale poprawia jakość wykonania. Cena, która nigdy nie była wysoka, jest ekhm, bardzo wysoka. Na poziomie sytuacji, w której naświetlam i wywołuję najlepszej jakości materiał diapozytywowy 4x5". Czyli właściwie wcale nie tak drogo za tę jakość. Trzeba zadbać o motyw oraz wykonanie fotografii zatem i żadne finanse tego nie popsują :-)))))).

EDIT 2019:
http://www.new55.net/ niestety wygląda na to, że świat nie polubił wystarczająco tego materiału. Za mało w nas było Sarah Moon, a za dużo Williama Ecclestona... Kolorowe materiały natychmiastowe mają się świetnie dzięki zaangażowaniu środków dużych koncernów. Mam poczucie zamknięcia rozdziału. Dorzucę z czasem moje starsze prace jeszcze na Type 55 i zamknę edytowanie tego posta.

Leave a comment